Obecnie więcej osób niż kiedykolwiek decyduje się na dietę wegetariańską a nawet wegańską. Jakie zamienniki klasycznych potraw mięsnych jadają wegetarianie? Oczywiście istnieją zamienniki wielu dań mięsnych, jednak spora część potraw wegetariańskich to dania, które już od początku były wegetariańskie (takie jak indyjskie curry czy przykładowo nasze polskie pierogi). Przeanalizujmy zatem, co można jeść będąc na diecie roślinnej.

Popularne zamienniki mięsa

Najbardziej znaną potrawą wegetariańską jest falafel pyszny zamiennik klasycznego mielonego. Falafele to niewielkie kotleciki, które robi się z grochu lub z cieciorki. Jednak oryginalny przepis na to danie bazuje na grochu łuskanym. Falafele przyprawia się kolendrą lub natką pietruszki, jest to danie orientalne, które często można kupić w punktach gastronomicznych typu kebab. Kolejnymi, popularnymi zamiennikami są kotlety sojowe. Soja stanowi najczęściej wybierany zamiennik mięsa. Innym znanym zamiennikiem jest seitan, czyli białko pozyskane z pszenicy. Z tych produktów można wytwarzać szynki, parówki, burgery, pieczenie i inne formy mięsopodobne.

Co jeść na diecie wegańskiej?

Osoby decydujące się na dietę wegańską oprócz mięsa rezygnują także z innych produktów odzwierzęcych. Zatem weganie nie jedzą mleka, jajek i często także miodu. Zatem z ich diety znikają sery, masło, majonez i ciasta wypiekane na miodzie. Okazuje się jednak, że zamienniki sera można wytworzyć z produktów takich jak orzechy. Najlepiej w tej roli sprawdzają się orzechy nerkowca, z których można tworzyć pyszne serki. Są one jednak dość drogie. Na szczęście tańszym zamiennikiem mogą być ziarna słonecznika.

Również soja jest często spożywana przez wegan. Bywa konsumowana w formie kotletów sojowych, ale także jako tofu czy mleko sojowe. Wegańskie mleko może być także produkowane z ryżu, migdałów, konopii, owsa czy orkiszu. Jak zatem widać, istnieje ogrom zamienników mięsa i obecnie każda osoba decydująca się na dietę wegetariańską czy wegańską znajdzie coś dla siebie.