Surówka to zestaw warzyw lub owoców, świeżych, zdrowych surowych, kiszonych lub kwaszonych, mogą być także zblanszowane.
Do surówek nadają się dodatki, które można serwować wedle gustu i uznania kucharza. Najpopularniejsze to sok z cytryny, sok z limonki, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej z pestek winogron, ocet balsamiczny, majonez, ocet winny, musztarda, sól, pieprz, czosnek

Surówka szczególnie w okresie letnim i wiosennym sama w sobie może stanowić lekki posiłek lub być dodatkiem do głównego dania. W niektórych krajach serwowanie surówki przed głównym posiłkiem jest tak zwanym aperitifem, stosowanym dla zaostrzenia apetytu oraz dla lepszego trawienia przed głównym daniem. Szczególnie te na bazie kapusty włoskiej, pekińskiej, białej czy kiszonej.

Wpływ na zdrowie

Oprócz bardzo dużej ilości witamin i składników mineralnych jakie posiadają w sobie surowe warzywa i owoce, surówki z kiszonek są bogactwem dobrych bakterii kwasu mlekowego. Spożywanie kiszonek reguluje florę bakteryjną przewodu pokarmowego, jelit i żołądka, poprawia stan zdrowia układu pokarmowego oraz wzmacnia układ odpornościowy człowieka.
Surówki ze względu na swoją niska kaloryczność doskonale sprawdzają się w czasie diety redukcyjnej, oraz innych diet odchudzających.

Przykładowo: Ile kalorii ma surówka z marchewki i jabłka?

Składniki:
– 3 średnie obrane marchewki o wadze około 45 g każda
– jabłko – 110 g

W 100 g marchwi jest 33 kcal to w trzech (135g) mamy 44,5 kcal do tego dodajemy 51 kcal z jabłka i kaloryczność takiej prostej surówki wynosi 95,5 kcal

Różne rodzaje surówek:

Do najprostszej surówki z marchewki można dodać również, pora, selera, kapustę , groszek i wiele innych warzyw, owoców oraz nasion np. pestki dyni, ziarna słonecznika. Każdy dodatek podwyższy kaloryczność surówki ale także podniesie jej walory zdrowotne i zmieni smak.
Jeżeli zależy nam na niskiej kaloryczności warto zrezygnować z wysokokalorycznych dipów na bazie majonezu, śmietany, cukru z dużą ilością soli.