Nietolerancja laktozy wiąże się z brakiem lub niedoborem enzymu – laktazy, który ma za zadanie trawienie laktozy. Taka przypadłość może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. Hipolaktazja dotyczy sporego grona ludzkości. Szacuje się, że co czwarta osoba dorosła boryka się z nietolerancją laktozy. W takim przypadku konieczna jest eliminacja tego elementu z diety, co wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych i ograniczeniem spożywania niektórych produktów. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tej dolegliwości?

Co to jest laktoza?

Zanim przejdziemy do omówienia dla kogo i na czym polega dieta bez laktozy, przyjrzymy się bliżej czym jest ten tajemniczy składnik. Laktoza jest cukrem, który naturalnie występuje w mleku i innych produktach mlecznych. Aby ten element mógł być wchłonięty w przewodzie pokarmowym, musi zostać uprzednio rozłożony na mniejsze części. Do tego procesu potrzebny jest enzym, o którym już wspomnieliśmy, czyli laktaza. Jeżeli go nie ma, lub jest go mało, wtedy to po spożyciu laktozy może dochodzić do różnych problemów jelitowych. Laktoza zawarta jest m.in. w takich produktach jak mleko, jogurt, sery, maślanka, kefir, śmietana czy lody.

Dieta bez laktozy – dla kogo?

Dieta bez laktozy polecana jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z nietolerancją laktozy. Objawia się ona różnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Przeważnie po spożyciu posiłku występują:

  • Gazy,
  • Wzdęcia,
  • Biegunka,
  • Bóle brzucha,
  • Uczucie przelewania w jelitach.

Objawami nietolerancji laktozy mogą być również problemy skórne oraz nudności.

Dieta bez laktozy – na czym polega?

Dieta bez laktozy nie należy do zbyt skompilowanych. Polega na częściowej lub całkowitej eliminacji produktów, które zawierają cukier mleczny z codziennego menu. Jeżeli jesteśmy bardzo przywiązani do mlecznych produktów, można zawsze skorzystać z alternatyw, jak sery i twarogi bezlaktozowe.

Efektem przejścia na dietę eliminującą jest zmniejszenie się dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Zalety diety bez laktozy

Dla osób, które nie tolerują laktozy dieta eliminująca, jest niczym zbawienie. Wpływa na poprawę wielu aspektów życia i pomaga normalnie funkcjonować, bez obaw o wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości po spożyciu pokarmu.

Eliminacja laktozy, może wiązać się również z poprawą kondycji cery i skóry, a także z łagodzeniem lub redukcją bólów migrenowych.

Dieta eliminacyjna nie oznacza jednak rezygnacji z ulubionych produktów pochodzenia mlecznego. Zawsze możemy skorzystać z produktów takich jak nabiał bez laktozy w sklepie Frisco.

Można zauważyć również coraz większe zainteresowanie dietą bez laktozy wśród osób zdrowych. Głównym powodem takiego stanu rzeczy może być fakt występowania o wiele mniejszej kaloryczności w produktach bez omawianego składnika. Takie produkty coraz częściej goszczą we wszelkich punktach handlowych. Dobrym przykładem jest sklep Frisco, gdzie znajdziemy szeroką gamę tego typu asortymentu.

Eliminacja laktozy z diety zmusza do przestrzegania reżimu dietetycznego oraz stwarza konieczność ograniczania niezdrowych produktów. Aktualnie niestety dość ciężko jest znaleźć restauracje, które serwują produkty bez laktozy, jednak sytuacja szybko się zmienia.

Dieta eliminacyjna więc zmusza osoby borykające się z tą przypadłością do ograniczenia jedzenia na mieście, np. w pizzeriach czy innych fast foodach. Ma to swoje plus i minusy. Zaleta takiej diety jest z pewnością poprawa kondycji skóry, samopoczucia oraz możliwość normalnego funkcjonowania. Dbanie o dietę oraz wybieranie zdrowych produktów żywnościowych z pewnością będzie czynnikiem, który pomoże zadbać o wymarzoną sylwetkę.