Ogórki kiszone pasują do wszystkiego – zarówno do obiadu, jak i do wieczornych spotkań z przyjaciółmi. Jedak co bardzo istotne, ogórki takie przyrządza się bardzo łatwo i nie trzeba mieć żadnego doświadczenia kulinarnego, by cieszyć się doskonałym smakiem własnoręcznie przyrządzonych kiszonych ogórków. Jednak sam przepis to nie wszystko. Prawdziwą sztuką jest układanie ogórków w słoiku tak, by zmieściło się ich jak najwięcej. By odnieść powodzenie, należy to zrobić w określony sposób.

Przepis na ogórki kiszone

Mogłoby się wydawać, że kluczem do najlepszego smaku kiszonych ogórków jest wykorzystywana zalewa. Jednak zalewę sporządza się z wody z dodatkiem soli kamiennej (na jeden litr wody używamy dwóch łyżek soli). Nie brzmi to zbyt ekskluzywnie, ale nie taka jest rola zalewy. Do nietuzinkowego smaku ogórków kiszonych przyczyniają się przede wszystkim dodatki, które wrzucamy w słoiki. Jest to głównie koper włoski, wraz z kwiatostanami w formie baldachów, ale także świeży czosnek oraz chrzan.

Układanie ogórków

Największych trudności osobom początkującym w kuchni przysparza zdecydowanie odpowiednie ułożenie ogórków w słoikach. Przede wszystkim, układanie ogórków zaczynamy od… ułożenia dodatków! Na spodzie słoika powinien znaleźć się koper, chrzan oraz czosnek. Dopiero teraz możemy przejść do ogórków. Cała tajemnica odpowiedniego rozmieszczenia tkwi w układaniu ich w pozycji pionowej, z jaśniejszą stroną skierowaną ku górze. W takiej konfiguracji w każdym słoiku zmieści się dużo ogórków. Jednak po włożeniu ich w ten sposób zauważymy, że nie wypełniają one całej przestrzeni i do wieczka sporo brakuje. Tu przydadzą się mniejsze egzemplarze ogórków, które należy poukładać na płasko na konstrukcji z pionowo ustawionych ogórków. Dzięki temu maksymalnie wykorzystamy przestrzeń i zostaniemy mistrzami ogórkowego tetrisa.