Gry logiczne cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza jako sposób na niezobowiązującą rozrywkę pobudzającą umysł do działania. Istnieje wiele rodzajów łamigłówek, które posiadają stosunkowo proste wytyczne prowadzące do zwycięstwa, jednak ubrane w taką zagadkę, że trzeba trochę wprawy, aby wiedzieć, jak ją rozwiązać. Nie jest to przeszkodą dla tych, którzy lubią wyzwania, stąd też powstaje coraz więcej stron internetowych oferujących wirtualną rozgrywkę i tabele wyników, jakie uzyskali gracze.

Nie inaczej jest w przypadku japońskiej łamigłówki. W sudoku zasady są bardzo proste: nie można powtarzać tej samej cyfry w obrębie jednego wiersza, kolumny i kwadratu. Zagadka jest dobrana w taki sposób, aby podpowiedzieć graczowi, w jakim układzie powinien umieścić poszczególne cyfry, by znaleźć odpowiedź. Jest to zadanie wymagające – istnieje kilka poziomów trudności, których zróżnicowanie opiera się na łatwości znalezienia odpowiedniego miejsca dla danej cyfry.

Po systematycznym treningu znacznie łatwiej dostrzec, w jaki sposób układa się plansza do gry, a tym samym nie błądzić zbyt długo w labiryncie cyfr.