Jak uniknąć zakalca? To pytanie, na które odpowiedzi szukają wszystkie osoby, które często pieką i zdarza się im, że ciasto nie wyrasta równomiernie, a w niektórych miejscach pozostaje surowe. W rezultacie ciasto nie tylko ma gorszą konsystencję, ale też źle wygląda.
Czytaj dokładnie przepisy
Dokładne czytanie przepisów na wypieki to klucz do sukcesu. Warto pamiętać, że żaden przymiotnik nie znajduje się tam przez przypadek, tak więc jeśli przed rzeczownikiem pojawia się przymiotnik “zimny”, to taki właśnie ma być ten składnik. Przykładem w tym wypadku może być ciasto kruche, w przypadku którego składniki, takie jak mleko czy masło, muszą być mieszane zaraz po wyjęciu ich z lodówki. Jeśli nie będą zimne, ciasto może nie wyrosnąć. Przeciwieństwem ciasta kruchego pod tym względem jest ciasto biszkoptowe, do którego z kolei używamy składników o temperaturze pokojowej. Jeśli nie wyciągniemy wcześniej produktów, ciasto biszkoptowe pełne będzie niewypieczonych fragmentów.
Uważaj na dodatki
Inną przyczyną powstawania zakalca jest dodawanie zbyt wielu ciężkich, mokrych i tłustych dodatków. Jeśli w przepisie widnieje określona ilość truskawek, malin czy gruszek, nie dodawaj ich więcej tylko dlatego, że są smaczne. Nadmiar soczystych owoców może doprowadzić do powstania zakalca, tak samo jak nadmiar tłuszczu czy bakalii. Należy również uważać z czekoladą. O ile nie szykujesz brownie, w którym zakalec jest jak najbardziej wskazany, nadmiar czekolady może zepsuć ciasto czekoladowe i zdecydowanie lepiej jest dodać do niego więcej kakao. Czekolada roztopi się w wysokiej temperaturze, a jej wilgoć spowoduje, że w miejscach, gdzie będzie jej dużo, ciasto nie wyrośnie. Jednym z często popełnianych podczas pieczenia błędów jest również umieszczanie blachy z surowym ciastem do piekarnika, który się jeszcze nie nagrzał. Jeśli w przepisie widnieje określona temperatura, to ciasto wkładamy do piekarnika, który już jest rozgrzany, a nigdy wcześniej. W przeciwnym razie ryzykujemy, że w cieście pojawi się zakalec.
Najnowsze komentarze