Szlachetne mięso – jagnięcina

Mięso jagnięce, mimo swych niezaprzeczalnych zalet prozdrowotnych oraz wyjątkowego smaku (przypomina dziczyznę) nadal jest niedoceniane w Polsce. Spożywane jest przede wszystkim przez mieszkańców południa naszego kontynentu. Warto docenić jego walory – nie tylko smakowe. Jest to mięso delikatne oraz cenne w składniki odżywcze. Pochodzi z młodych zwierząt hodowanych na wysokogórskich halach, gdzie żywią się naturalną roślinnością.Dzięki temu, że są ciągle w ruchu, ich mięśnie są sprężyste i jędrne. Wpływa to niewątpliwie na niezwykły smak mięsa jagnięcego oraz jego soczystość. Po przyrządzeniu bowiem tłuszcz z mięsa nie wytapia się, zamiast tego pozostaje wewnątrz. Dzięki temu mięso jagnięce jest tak delikatne i soczyste. Warto przyjrzeć się niezliczonym przepisom na dania z jagnięciny, którą przyrządzać można na wiele sposobów. Może być ona zarówno pieczona, jak i smażona czy duszona. Doskonale sprawdzi się w daniach takich jak sznycle czy kotlety, jak również jako farsz do pierogów czy kołdunów. Dzięki swej delikatności jest świetna do przyrządzania dla naszych pociech.
Jednym z najpyszniejszych dań jest niewątpliwie gulasz jagnięcy . Warto znaleźć przepis na takie danie, które w pełni nam zasmakuje – a jest w czym wybierać ! Dziś prezentujemy przepis na pasterski gulasz jagnięcy pochodzący z Chorwacji, nieco podobny do węgierskiego bograczu. Do jego przyrządzenia będziemy potrzebowali:
około pół kilo mięsa jagnięcego (można także uzupełnić je wieprzowiną lub wołowiną) pokrojonego w niezbyt duże kawałki
– dwa posiekane drobno ząbki czosnku
– dwie papryki pokrojone w paseczki
– dwie cebule pokrojone w talarki
– 5 niedużych ziemniaków posiekanych w kostkę
– ocet winny
– rozmaryn
– smalec

Rozpuszczamy w rondlu smalec i smażymy na nim czosnek razem z talarkami cebuli. Gdy się zeszkli dodajemy pokrojone w kostkę mięso. Po zrumienieniu przyprawiamy solą oraz pieprzem i rozmarynek. Zalewamy całość wodą i pod przykryciem dusimy około godziny. Po tym czasie do rondla z mięsem dodajemy ziemniaki oraz paprykę. Dodajemy kolejną szklankę wody i dusimy ponownie jeszcze około pół godziny. Na samym końcu doprawiamy naszą potrawę octem winnym i do smaku solą oraz pieprzem.
Smacznego !