Tarta z kremem mascarpone to idealna propozycja nie tylko dla tych co lubią wyrafinowane desery, ale również dla tych co lubią spróbować nowości w swoim codziennym menu. Tarta tego typu to świetne uzupełnienie upalnego dnia, gdyż można z powodzeniem podawać ją jako deser zimny lub ciepły. Wersja tej tarty idealnie uzupełni posiłek, gdyż życie powinno zawierać w sobie pewną dozę zdrowego hedonizmu. Tarty są na tyle wdzięcznymi deserami, że możemy je modyfikować w zależności od zachcianek i pomysłów na ich podanie. Ta wersja jest wersją bez pieczenia, z mnóstwem owoców leśnych, które idealnie uzupełnią smak całej tarty.

Składniki

Masa serowa z owocami
250g owoców leśnych lub malin i borówek (mogą być świeże lub mrożone)
1,5 opakowania serka mascarpone
Sok z ½ cytryny
⅓ szklanki letniej wody
2 łyżeczki agaru lub żelatyny
2 łyżeczki miodu lub innego słodzidła

Spód tarty bez pieczenia
1 opakowanie 300g herbatników kruchych
4 łyżki oleju kokosowego
3-4 łyżki syropu cytrynowego

Opcjonalnie:
2-3 łyżki pasty tahini (naturalnej, bez sztucznych dodatków! – można zrobić samemu, jeśli mamy na to chęć i czas)
1 łyżeczka cynamonu do masy serowej

Masa mascarpone mega wzbogaci walory smakowe deseru. Do jej wykonania będziemy potrzebować 250g mieszanki owoców leśnych lub borówek i malin, opcjonalnie możemy również dodać cynamon. Połowę owoców należy upróżyć w rondelku z cukrem lub wybranym słodzidłem. Otrzymany dżem ostudzić do temperatury pokojowej. W międzyczasie do dżemu dodać wody i agaru – to spowoduje rozpuszczenie środka żelującego i pozwoli na utrzymanie masy w całości podczas krojenia tarty. Ostudzony dżem dodać do miski z serkiem mascarpone. ⅓ owoców, które odłożyliśmy również możemy dodać do masy, ale jeśli chcemy to można ten krok pominąć – zostanie ich więcej na udekorowanie ciasta. Masę mieszać do momentu aż uzyskamy w miarę jednolitą całość.

Do wykonania spodu będziemy potrzebować 300g herbatników. Mogą mieć obniżoną zawartość cukru, gdyż nadzienie z serka mascarpone samo w sobie będzie wystarczająco słodkie. Do pokruszonych herbatników dodać płynny olej kokosowy, który posłuży jako łącznik wszystkich półproduktów. Syrop cytrynowy ładnie wzbogaci nam smak deseru. Opcjonalnie jako dodatek smakowy możemy użyć pastę tahini, ona też ładnie połączy składniki. Po wymieszaniu masy do w miarę jednolitej całości można ją nakładać do uprzednio przygotowanej formy na tartę. Po wyłożeniu jej należy ją schłodzić około pół godziny w lodówce tak by pasta tahini i olej kokosowy mogły stwardnieć.

Po nałożeniu masy do spodu tarty, można ją schować do lodówki na kolejne pół godziny. Dzięki temu nasz deser nie będzie się łamał podczas krojenia, a sama masa pozostanie tam gdzie powinna być i nie będzie “wylewać się” poza nasz ukrojony kawałek.

Najlepiej smakuje z zimową lub miętowo-cytrynową herbatą.

Smacznego!