Każda szanująca się pani domu wiele razy opowiadała, jakie to jej mąż, z lasu piękne grzyby przyniósł, a ona przyrządziła z nich jajecznicę, sos, zupę czy zamroziła na uszka do wigilijnego barszczu. Te najbardziej pożądane przez wszystkich fungi, są zbierane od wczesnego lata do bardzo późnej jesieni.
Jednakże musimy pamiętać, że grzyby dzielimy na dwie grupy – jadalne i trujące.

Jeżeli nie chcemy się zatruć i spędzić wielu dni lub tygodni w szpitalu, musimy wiedzieć:

jak odróżnić grzyby trojące od jadalnych

Opieńki miodowe – rosnące na powalonych, umierających konarach drzew lub przy ich ściętych pniach. Rosną zwartymi grupkami tworząc imponującą kępkę. Opieńka miodowa ma os 2,5 cm do 11 cm. Kapelusz ma ciemnożółty lub brązowy z ciemnobrązowymi plamkami które schodzą podczas potarcia lub umycia. na spodzie kapelusza znajdują się blaszki – u młodych grzybów białe, a u starszych różowe lub beżowe. Wokół trzonu opieńki, (pod kapeluszem) znajduje się falbanka. Miąższ opieńki nie zmienia koloru pod wpływem uszkodzeń. Tego smacznego grzyba najczęściej można pomylić z maślanką wiązkową, której spożycie powoduje ogromne problemy gastryczne. Maślankę wiązkową można poznać po tym iż kapelusz cały czas pozostaje żółty i nie ma brązowych plamek. Gdy go spróbować – jest gorzki a jego blaszki u starszych osobników mają kolor zielony lub czarne.

Mleczaj rydz – zwany rydzem. Występuje od sierpnia, jednak jego największy wysyp mamy w listopadzie. Posiada czerwonawy lub pomarańczowy kapelusz o średnicy ok 10 cm, lejowatym kształcie i pomarańczowe blaszki rosnące bardzo blisko siebie. Uszkodzone blaszki rydza, zmieniają kolor na zielony. Jego trzon jest grubszy przy kapeluszu i węższy przy ziemi, miąższ ma biały lecz nie dajmy się zwieść bo bezpośrednio pod skórą trzonu – jest pomarańczowy. Po przekrojeniu, miąższ zmienia kolor na zielony i wycieka z niego mleczno-pomarańczowy sok. Rydza bardzo można pomylić z niejadalnym mleczajem wełnianką, który do złudzenia przypomina tego jadalnego. Można je odróżnić po tym że mleczaj ma ciemne kręci na kapeluszu, a jego sok jest biały.